Komiksové príbehy sú inšpirované skutočnými životnými osudmi žien, pre ktoré je migrácia do alebo z Českej republiky, Poľska, Maďarska a Slovenska, životnou skúsenosťou. Téma migrácia je v roku 2016 v týchto krajinách často skloňovaná v spojitosti s ochranou práv „našich žien“. Tento motív zohral ústrednú rolu v argumentácií, ktorá zdôrazňovala negatívny postoj k prijímaniu utečencov z afrických a arabských krajín. V televízii, novinách, rádiu, na sociálnych sieťach a i z úst niektorých politikov či političiek bola táto argumentácia namierená proti mase migrantov, ktorá bola zobrazovaná ako masa mužov ohrozujúca európske hodnoty, a z nich hlavne práva žien. Takmer nikdy však nezaznel hlas žien s osobnou skúsenosťou migrácie, tých, ktoré z dôvodu vojny, ohrozenia života alebo obmedzovania práv prichádzajú do krajín strednej Európy, ani tých, ktoré práve kvôli nemožnosti naplniť svoje práva, odchádzajú stadeto inam. Výstava predstavuje umelecké spracovanie štyroch životných príbehov žien pôvodom z Tuniska, Sýrie, Čečenska a Českej republiky. Odhaľte niektoré z aspektu života týchto žien, ktoré nevzdávajú svoju cestu a navzdory hraniciam vo fyzickom priestore aj v myslení ľudí, stále hľadajú lepšiu budúcnosť pre seba i svoje deti.
Mená žien a údaje o krajine, kde aktuálne žijú, boli u niektorých príbehov pozmenené z dôvodu ochrany bezpečia.
Kliknite na obrázok (miniatúru) pre zobrazenie celého komixu, ak text nebude čitateľný, kliknite na lupu a komix sa zväčší.
O Toy Box:
Je komiksová autorka a streetartistka. Vo svojej tvorbe sa dlhodobo zaoberá tematikou ľudí, ktorým chýba hlas, či už ide o dievčatá, ktoré odišli za šťastím z Ukrajiny a u nás sa musia živiť prostitúciou, alebo o bezdomovcov, ktorí žijú pod mostom v Prahe Libni, alebo o námezdných robotníkov, ktorí pracujú za smiešnu hodinovú mzdu bez akýchkoľvek sociálnych istôt.
Toy Box je držiteľkou ceny Muriel, jediného komiksového ocenenia u nás, za autorský komiks Moja kniha Vinnetou v kategórií najlepšia komiksová kniha a najlepšia kresba a ceny Zlatá stuha za najlepší komiks pre deti a mládež. Projekt Ženy bez hraníc je jej prvá spolupráce s brnenskou organizáciou NESEHNUTÍ. „Pre účasť na projekte si ma získalo jednak to, že sa zameriava na príbehy žien, ktoré sa aj ja snažím zobrazovať vo svojej tvorbe a zároveň ma zaujíma téma utečenectva,“ hovorí autorka. V roku 2016 Toy Box spolupracovala s iniciatívou Hlavák, ktorá pomáha ľuďom na úteku, ktorí prechádzajú cez pražskú hlavnú stanicu. Z tejto spolupráce vznikla séria veľkoplošných kresieb, ktoré boli vystavené v bratislavskej Kunsthalle a potom v Prahe na výstave Strach z neznámeho. „V posledných rokoch dochádza k nárastu xenofóbie. Je nutné, aby sme sa rasizmu a xenofóbií postavili v každodennom živote a nemlčali,“ tvrdí Toy Box. Jej spôsobom boja proti predsudkom je rozprávanie príbehov tých, ktorí si prešli alebo prechádzajú utečenectvom a migráciou. Tieto príbehy rozpráva prostredníctvom umenia, v prípade projektu Ženy bez hraníc rozpovedajú tieto príbehy komiksy.
Výstava je súčasťou projektu Migrácia optikou gendru a umenia (Migration through the lens of gender and art), ktorý podporil International Visegrad Fund. Realizácií výstavy predchádzal zber dvadsiatich životných príbehov žien aktuálne žijúcich v Českej republike Poľsku, Maďarsku a na Slovensku, alebo žien, ktoré z týchto krajín pochádzajú. Rozhovory prebiehali od septembra 2016 do februára 2017 v spolupráci s maďarskou organizáciou Pécsi SzínTér Egyesület, slovenským Inštitútom ľudských práv a Prof. Dr. Hab. Halinou Grzymała Moszczyńskou z Jagelovskej univerzity v Krakove.
Výstavu usporiadalo Nezávislé sociálne ekologické hnutí (NESEHNUTÍ). Cieľom našich ekologických a ľudskoprávnych aktivít je ukázať, že zmena spoločnosti založená na rešpekte k ľuďom, zvieratám i prírode je možná a musí vychádzať predovšetkým zdola. Preto podporujeme angažovaných ľudí, ktorí sa zaujímajú o dianie okolo seba a ktorí považujú zodpovednosť na našej planéte za neoddeliteľnú súčasť svojej slobody.
Projekt „Women without borders“ organizujeme v partnerstve s českou organizáciou Nesehnutí, maďarskými partnermi Color-space association of Pécs a profesorkou Moszczynskou z Jagelovskej univerzity v Krakove. Projekt bol podporený z Visegrádskeho fondu. Za túto podporu ďakujeme.