Inštitút ľudských práv (IĽP) víta výsledky referenda o rodine a LGBT menšine. Neplatnosť referenda na základe nízkej účasti dokazuje, že občania a občianky Slovenskej republiky podporujú práva LGBT menšiny a cesta k postupnému zrovnoprávneniu je otvorená. Na referende iniciovanom Alianciou za rodinu a podporenom masívnou reklamnou kampaňou sa celkovo zúčastnilo iba 21,4% oprávnených voličov, viac ako tri a pol milióna voličov sa teda do hlasovania nezapojilo.
„79% voličov bojkotovaním referenda jasne vyjadrilo, že nezdieľajú názory jeho iniciátorov a nevidia v zrovnoprávňovaní LGBT menšiny žiadne riziko pre seba ani svoje rodiny. Pre iniciátorov je to obrovský debakel, toto fiasko však všetci zaplatíme z našich daní, bolo by preto vhodné aby toto hlasovanie viedlo i k niečomu pozitívnemu,“ vyhlásila programová riaditeľka IĽP Alena Krempaská krátko po zverejnení výsledkov.
Neplatnosť referenda je ďalšou ranou Aliancii za rodinu, ktorá pôvodne chcela uskutočniť referendum so 4 otázkami. Ústavný súd však umožnil realizáciu referenda len s troma otázkami. Otázka týkajúca sa uznania, registrácie či evidovania životného spoločenstva pred verejnou autoritou bola označená za protiústavnú, nakoľko sa týka základných ľudských práv a slobôd.
„V zmysle jasných výsledkov referenda a toho, čo povedal premiér Fico, vyzývame vládu, aby začala proces legislatívnych zmien v oblasti zrovnoprávňovania párov rovnakého pohlavia žijúcich v jednej domácnosti. Konkrétne legislatívne návrhy zo strany mimovládnych organizácií sú k dispozícii.“ komentoval výsledky právnik Inštitútu Daniel Grejták.
Premiér Fico povedal vo štvrtok v NR SR na Hodine otázok, že povinnosťou vlády je uľahčiť párom rovnakého pohlavia praktické stránky života. Minuloročný dodatok ústavy nemôže podľa neho brániť tomu, aby sa nemohli riešiť otázky súvisiace so spolužitím osôb rovnakého pohlavia, ako je prístup k zdravotnej dokumentácii či dedičské konanie. Podobne sa včera vyjadril i predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo a zdôraznil, že Slovensko by sa malo pohnúť dopredu podľa príkladu západných krajín a začať serióznu diskusiu o registrovaných partnerstvách.