Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP), ktorá sa dlhodobo angažuje za prepustenie zakladateľa a vydavateľa WikiLeaks Juliana Assangea, odsudzuje dnešné rozhodnutie londýnskeho súdu a považuje ho za dôsledok politického tlaku. Sudkyňa Vanessa Baraitser zamietla žiadosť Assangeovej obhajoby, aby bol prepustený na kauciu alebo do domáceho väzenia a Assange bude musieť zotrvať vo väznici Belmarsh, až pokým Najvyšší súd nerozhodne o odvolaní americkej vlády o zamietnutí jeho vydania na tamojšie stíhanie.
Pripomeňme, že server WikiLeaks zverejnil v rokoch 2010-11 tisícky tajných dokumentov vlády USA dokazujúce ako vojnové zločiny, tak aj porušovanie ľudských práv a obrovskú korupciu. Assange je nositeľom rovnakej ceny Európskeho parlamentu za investigatívny žurnalizmus ako zavraždený Ján Kuciak a za jeho prepustenie sa vyslovili mnohé významné médiá (New York Times, Guardian…).
„Súd s Assangeom bol škandalózny, od začiatku mu bolo upierané právo na adekvátnu obhajobu a bol umiestnený do väznice pre vrahov a teroristov, kde napríklad v zime dlhodobo nebola teplá voda. Nie je žiadnych pochýb, že celé prenasledovanie je politicky motivované a jediným zločinom, ktorý Julian spáchal, bolo odhalenie zločinov mocných a bohatých. Pričom musím dodať, že zďaleka nie len v USA. WikiLeaks publikovala aj tajné dokumenty o tom, ako Kremeľ používa tzv. trolie farmy, ale aj o zneužívaní medzinárodnej pomoci niektorými vládami v Afrike alebo o praní špinavých peňazí cez švajčiarske banky,” komentoval riaditeľ Inštitútu ľudských práv (IĽP) Peter Weisenbacher
Na zviditeľnenie prípadu Assange vznikla aj slovenská verzia WikiLeaks na adrese www.wikileaks.sk, kde sú uverejnené slovenské preklady vybraných tajných depeší z americkej ambasády v Bratislave. V týchto textoch, ktorých pravosť potvrdila samotná americká vláda, sa píše o známych osobách ako Kočner, Harabin alebo Trnka. Nájdeme tam však aj informácie o kupovaní poslancov za vlád Mikuláša Dzurindu alebo kauze Malinová či pezinská skládka.
“Odmietnutie prepustenia Assangea na kauciu je škandalóznou ukážkou toho, ako je justícia politicky zneužívaná na „trestanie procesom“. Julian je trestaný za zverejnenie zločinov americkej armády, porušovania ľudských práv a za zverejnenie dôkazov o korupcii americkej ale aj iných vlád vo svete. Napriek tomu, že nespáchal žiadny zločin, práve naopak upozorňoval na ne, už takmer 10 rokov je striedavo v domácom a skutočnom väzení, pričom tí, ktorých zločiny odkryl, sú na slobode. IĽP považuje Assangea za väzňa svedomia a bude pokračovať v aktivitách za jeho prepustenie na Slovensku, tak ako naše partnerské organizácie budú po celom svete,” informovala programová riaditeľka IĽP Alena Krempaská.
Viac informácii o prípade tohto väzňa svedomia a možnosť pridať svoj podpis TU