Julian Assange na slobode!

Podľa dostupných informácii ho z väznice Belmarsh prepustili a z Británie odletel v noci na dnes súkromným lietadlom (ktoré si musel zaplatiť) na Mariánske ostrovy, ktoré formálne spadajú pod USA kde podpíše „Dohodu o vine a treste“, ktorá mu umožní návrat domov do Austrálie. Fotografia je z tohto lietadla, pred medzipristátím v Bangkoku kvôli dotankovaniu paliva.

Ďakujeme všetkým, ktorí a ktoré nám viac ako 10 rokov pomáhali bojovať pretože toto je dôsledok globálneho hnutia za jeho prepustenie. Aktivizmus funguje! Mimovládky sú potrebné a užitočné, toto robíme. Kauza Assange nebola a nie je len o jednom človeku, ale o slobode tlače a o práve na informácie nás všetkých. S okamžitou platnosťou teda zastavuje zber podpisov za jeho prepustenie a o prípradných ďalších aktivitách budeme informovať podľa aktuálnej situácie.

Juliana Assangea považujeme za nevinného a vzhľadom na jeho dlhodobé väznenie a pravdepodobné psychologické mučenie (zadokumentované tímom nezávislých lekárov, ktorí ho vyšetrili) odmietane akceptovať akúkoľvek dohodu, ktorú podpíše. Nepovažujeme to za priznanie, naopak považujeme to za prejav americkej skrivodlivosti a dôkaz, že jeho kauza bola od začiatku politicky manipulovaná.

Assange bol prvý raz zatknutý krátko po tom, ako v roku 2010 zverejnil uniknuté tajné depeše americkej armády. Záznamy obsahujú informácie o vojnových zločinoch a porušovaní ľudských práv počas vojen v Iraku a Afganistane, ako aj dôkazy o mučení na Guantanáme a masívnej korupcii. Proti jeho stíhaniu sa opakovane ozvali aj Európsky parlament, Rada Európy (CoE) a OECD. Za svoju prácu získal cenu Európskeho parlamentu pre investigatívnych žurnalistov, tú istú ako Ján Kuciak. Minulý rok bol nominovaný na Sacharovovu cenu a opakovane aj na Nobelovu cenu mieru. Jeho prepustenie žiada austrálska vláda, novinárske a ľudsko-právne organizácie, ako aj významné svetové médiá vrátane New York Times, ktoré jeho prenasledovanie označili za riziko pre slobodu tlače.

Inštitút ľudských práv sa kauzou Assange zaoberá dlhodobo, zorganizoval už viacero verejných zhromaždení, pochodov, diskusií a filmových premietaní. Pod petíciu za prepustenie Juliana Assangea, ktorú organizuje, sa podpísalo už viac ako 15 000 Slovákov a Sloveniek. Predstavitelia Inštitútu ju odovzdali v priestoroch ambasády veľvyslancovi Veľkej Británie na Slovensku.

Viac informácii o prípade tohto väzňa svedomia a možnosť pridať svoj podpis TU

.