Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP), ktorá sa dlhodobo zaoberá extrémizmom a po voľbách v roku 2012 podala podnet na Generálnu prokuratúru s cieľom túto stranu rozpustiť, podala dnes na poslanca Mariána Kotlebu trestné oznámenie, vzhľadom na medializované informácie včítane fotografii dokazujúcich, že porušil karanténu a v sídle strany sa stretol s ďalšími osobami.
“Podľa nášho názoru ide o trestný čin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby podľa § 163 a § 164 Trestného zákona. V prípade Covid-19 je zjavne naplnená aj zákonná podmienka, že choroba musí predstavovať zvýšené riziko pre ľudské zdravie a život. Tento trestný čin môže byť spáchaný aj z nedbanlivosti, ale to sa v tomto prípade dá na základe dostupných informácií vylúčiť, nakoľko poslanec sa autom odviezol mimo svoje bydlisko a zotrval tam 2 hodiny. Pri úmyselnom konaní hrozí trest v prípade spáchania tohto činu v čase krízovej situácie na 4 až 10 rokov odňatia slobody,” vysvetlila programová riaditeľka IĽP Alena Krempaská
Marián Kotleba bol 23.10 PCR testom pozitívne testovaný na ochorenie Covid-19. Podľa platných nariadení takáto osoba musí zotrvať v domácej izolácii minimálne 10 dní a nesmie sa stretávať s osobami, s ktorými nežije v spoločnej domácnosti.
“Predseda strany Kotlebovci-ĽSNS Marián Kotleba, ktorý je zároveň poslancom NR SR, od začiatku pandémie nového koronavírusu trestuhodným spôsobom zľahčoval a šíril dezinformácie, najprv o tom, že za to môžu cudzinci a utečenci a preto netreba dodržiavať hygienické nariadenia. Keď sa vírusom sám nakazil, podľa všetkého vlastnou vinou práve vedomým nerešpektovaním opatrení, tak zasa šíril potenciálne škodlivé nezmysly o tom, ako sa lieči sám alkoholom. Ako verejne známa osoba, jedna z mediálne najznámejších osôb na Slovensku vôbec, takto mohol napomôcť reálnemu zhoršeniu epidemiologickej situácie. Dúfam, že toto trestné stíhanie skončí právoplatným odsúdením a nepodmienečným trestom, bolo by načase,” uzavrel riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.