Organizácie Wau-Holland-Stiftung (WHS, Nemecko) a Inštitút ľudských práv (IĽP, Slovensko) sa dohodli, že spoja svoje sily v záujme právnej ochrany a slobody novinára a vydavateľa Juliana Assangea.
Prípad Juliana Assangea má na Slovensku osobitný ohlas. Assange dostal „novinársku cenu EÚ“, rovnako ako zavraždený slovenský investigatívny novinár Ján Kuciak. Kuciakov prípad šokoval slovenskú spoločnosť, inšpiroval masové protesty a napokon v roku 2018 spôsobil pád vlády. Obaja novinári získali ocenenie EÚ, pretože „boli zastrašovaní a/alebo prenasledovaní za odhaľovanie pravdy a jej zverejňovanie“. IĽP aktívne pracuje na prípade Juliana Assangea od roku 2012 a posilní a rozšíri svoje aktivity v oblasti verejnej advokácie, kampaní a lobingu v krajine. Toto úsilie financuje WHS zo svojich darov získaných na právnu obhajobu a slobodu Juliana Assangea.
Kampane Inštitútu ľudských práv – Human Rights Institute prispejú k medzinárodnému tlaku na britskú vládu, aby dodržiavala svoje záväzky v oblasti ľudských práv a slobody tlače a odmietla vydanie Juliana Assangea do Spojených štátov. IĽP zároveň poskytne slovenským novinárom a širokej verejnosti materiály o histórii, súvislostiach a aktuálnom vývoji prípadu Juliana Assangea. Ďalej bude obhajovať ľudskoprávne dôsledky prípadu pred slovenskými politikmi, najmä poslancami Európskeho parlamentu.
Inštitút ľudských práv – Human Rights Institute bol založený v roku 2011 a je neziskovou organizáciou na Slovensku. Cieľom organizácie je presadzovať rovnaký prístup ku všetkým ľudským právam pre každého prostredníctvom kampaní, verejnej advokácie a neformálneho vzdelávania.
Wau-Holland-Stiftung je nezisková organizácia v Nemecku založená v roku 2003. Nadácia rozvíja myšlienky Wau Hollanda (spoluzakladateľa Chaos Computer Club) v oblasti „slobody informácií“ a „informačného sebaurčenia“.