Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) dnes reagovala na včerajšie vyjadrenia predsedu vlády SR Róberta Fica. Po tom, čo Fica organizácia verejne vyzvala, aby s čínskymi predstaviteľmi hovoril o porušovaní ľudských práv vrátane podozrenia z genocídy Ujgurov, im adresoval tvrdé slová. Vo videu zverejnenom na svojom profile na sociálnej sieti odkázal: „Mimovládnym organizáciám na Slovensku ako je Inštitút ľudských práv odkaujem, že o stav dodržiavania ľudských práv by sa mali zaujímať predovšetkým na Slovensku, kde počas vlád Matoviča, Hegera či Ódora dochádzalo k brutálnemu porušovaniu všetkých základných práv a vtedy všetky mimovládky mlčali.“
Riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher povedal: „Pán premiér má samozrejme pravdu, že v období medzi voľbami 2019 a 2023, špeciálne počas pandémie, prichádzalo v SR k masívnemu porušovaniu ľudských práv. Nemá však pravdu v tom, čo tvrdí o našej činnosti. Naopak, verejne sme na to upozorňovali, kritizovali sme vtedajšie vlády a v rámci našich možností aj radili obetiam. Konkrétne v prípade plošného testovania, preukazovania sa výsledkom nespoľahlivých testov, neadekvátneho zákazu verejného zhromažďovania, zásahu proti demonštrujúcim lekárom, ale kritizovali sme aj to, že pána Fica vtedy ako poslanca opozície zatkli pred demonštráciou, ktorú organizoval. Za 2 minúty som na mobile prostredníctvom vyhľadávača našiel 48 mediálnych výstupov, ktoré to jasne dokazujú. Samozrejme, všetko je aj na našom webe ludskeprava.sk. Očakávam teda, najmä vzhľadom na prácu našich právnikov a právničiek, ktoré to robia bez nároku na odmenu, ospravedlnenie.“
Koordinátorka kampaní IĽP Katarína Ševčíková dodala: „Plne súhlasíme s pánom predsedom vlády SR aj v tom, že ľudským právam sa treba venovať aj na Slovensku. Konkrétne my sa venujeme oblastiam ako dostupnosť adekvátnej zdravotnej starostlivosti vrátane reprodukčnej, segregácia a rasizmus voči Rómom a Rómkam, práva a postavenie sexuálnych menšín, rodová rovnosť, prevencia a boj proti antisemitizmu. Veľmi sa tešíme, že pán premiér prejavil takýto záujem o ľudské práva, a radi s jeho vládou budeme spolupracovať na zlepšení súčasného, vskutku žalostného, stavu. Sme pripravené sa stretnúť po návrate z Číny s pánom predsedom alebo relevantnými predstaviteľmi a predstaviteľkami jeho vlády a začať na tom pracovať. Doteraz sa však súčasná vláda neprejavovala tak, že by mala o ľudské práva na Slovensku záujem.“
.