V minulých voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014 prišlo voliť iba 13% z nás. Stačilo teda len 33 000 hlasov aby sa kandidát stal europoslancom a 5 rokov reprezentoval Slovensko v EÚ. #pozorktokandiduje

Viac info tu

TS: Experiment ukázal protirómsky rasizmus na pracovnom trhu

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) v prvých 6 mesiacoch tohto roka upriamila svoju pozornosť na protirómsky rasizmus v kontexte pracovného trhu, v rámci svojej dlhodobej snahy upozorňovať a zabraňovať prejavom rasizmu na Slovensku. Dnes výsledky tohto pokusu zverejnila.

Pokračovať v čítaní

Holokaust LGBTI ľudí -diskusia

Mimoriadne smutnou, no málo známou časťou dejín je Holokaust LGBTI menšiny, ktorý sa uskutočnil počas 2. svetovej vojny. O tom čo presne sa stalo sa budeme zhovárať s historičkou Evou Škorvankovou z Katedry všeobecných dejín FiF UK. Moderuje Peter Weisenbacher.

Kedy: utorok 14.11. 2023 o 19:00

Kde: Kácečko (bývalé KC Dunaj), Kamenné námestie 1/a

Vstup voľný.

Pokračovať v čítaní

Holokaust Rómov/iek na Slovensku -diskusia

Mimoriadne smutnou, no málo známou časťou našich dejín je Holokaust Rómov a Rómiek, ktorý sa na Slovensku uskutočnil počas 2. svetovej vojny, teda v období tzv. Slovenského štátu. V rómskom jazyku sa tejto tragédii hovorí Porajmos. Čo presne sa stalo a aké dôsledky týchto zdanlivo dávnych udalostí cítime v spolužití majority a rómskej minority ešte dnes, sa budeme zhovárať s historičkou Evou Škorvankovou z Katedry všeobecných dejín FiF UK. Moderuje Peter Weisenbacher.

Kedy: streda 25.10. 2023 o 19:00

Kde: Kácečko (bývalé KC Dunaj), Kamenné námestie 1/a

Vstup voľný.

Pokračovať v čítaní

Ponuka práce: Dátový analytik/čka -monitorovanie nenávistných prejavov

Hľadáme motivovaného a skúseného dátového analytika/analytičku, ktorý/á by sa podieľal/a na projekte v oblasti nenávistných prejavov voči Rómom a Rómkam na sociálnych médiách. Činnosť sa bude vykonávať v rámci projektu Countering Online Antigypsyism and Cyberhate (COACH) financovaného Európskou komisiou. Cieľom projektu je bojovať proti nenávistným prejavom voči Rómom a Rómkam prostredníctvom podpory rozvoja vyvážených online naratívov a podpory kritického myslenia používateľov internetu na Slovensku. Ako dátový analytik/analytička budete úzko spolupracovať s expertom na monitorovanie na základe vypracovanej metodiky monitorovania, ktorá poskytne návod, ako monitorovať online nenávistné prejavy voči Rómom a Rómkam na rôznych platformách sociálnych médií na Slovensku.

Pokračovať v čítaní

Vyhodnotenie projektu IPEAH

Počas 24 mesiacov trvania projektu IPEAH sa účastníckym organizáciám podarilo vytvoriť všetky svoje výstupy včas. Vzhľadom na metodiku projektu väčšinu z nich tvorili online nástroje. Tieto aktivity možno zhrnúť tak, že sa pozrieme na to, aké počty ľudí sa podarilo osloviť alebo získať pre účasť v cieľovej skupine.

Pokračovať v čítaní




80. výročie prvého transportu

Dnes si pripomíname smutné 80. výročie prvého transportu židovských občanov/nok z vtedajšieho tzv. Slovenského štátu. Jednalo sa konkrétne o tisíc dievčat a mladých žien a vlak z Popradu smeroval do koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. Viac sa môžete dozvedieť na stránke https://kohosmestratili.sk/prvy-transport, ktorá je časťou webu o holokauste, ktorý sme vytvorili ako súčasť kampane „Koho sme stratili“, v rámci ktorej sa koná aj súťaž pre stredoškolákov/čky.

Pokračovať v čítaní




Slovenský štát si musíme pripomínať -ako varovanie (tlačová správa)

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) pri príležitosti výročia vzniku vojnového tzv. Slovenského štátu spustila vzdelávaciu kampaň pod názvom Koho sme stratili. Kampaň o spoluvine Slovenska na holokauste sa sústreďuje na mladých ľudí a deje sa výhradne na sociálnych sieťach. Ako názov kampane napovedá, jej cieľom je ukázať osudy jednotlivých obetí holokaustu a tak ho priblížiť dnešnému publiku. Stredoškoláci sa do kampane môžu aj aktívne zapojiť spracovaním osudu niektorej obete na Instagrame či Facebooku a tak pomôcť s pripomínaním týchto tragických udalostí.

Pokračovať v čítaní




Boris Kollár hanobí pamiatku obetí holokaustu a povzbudzuje antisemitov

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) dnes podala na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie na predsedu parlamentu Borisa Kollára. Predmetom trestného oznámenia je Kollárov výrok “My tuná vytvárame dve kategórie ľudí, to už sme tu raz mali, tí, čo nosili žlté hviezdy a tí, čo nenosili”, ktorý zaznel v novinovom rozhovore v súvislosti s protikoronovými opatreniami.

Pokračovať v čítaní




On-line konferencia o holokauste 27.1.

Symbolicky 27.1. teda na Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu (International Holocaust Remembrance Day) sa uskutoční otváracia konferencia nášho nového projektu Informal Participatory Education on Antisemitism and Holocaust (IPEAH), ktorú organizujeme v spolupráci s našimi partnerskými organizáciami SOS Razzismo a UNITED. Vzhľadom na súčasnú situáciu sa samozrejme bude konať on-line, výhodou samozrejme je, že sa jej môže zúčastniť ktokoľvek, kdekoľvek na svete. Podrobnosti ako nato nájdete nižšie.

Pokračovať v čítaní




Videozáznam zo Záverečnej konferencie RVVS

V stredu 24.6. 2020 sa uskutočnila Záverečná konferencia projektu „Rovnosť vo verejnej správe: Prístup žien do vrcholových funkcií“ podporeného z Euróspkeho sociálneho fondu. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sme sa rozhodli realizovať konferenciu kompletne on-line. Prinášame videozáznam:

Pokračovať v čítaní